czwartek, 13 września 2018

Gesso - co to jest i do czego służy

Witajcie!

Dziś słów kilka na temat gesso. Co to jest, jakie są jego rodzaje i do czego służy.

Co to jest gesso?

Gesso to po prostu grunt malarski. Są różne jego rodzaje, w zależności od tego jaką powierzchnię i przed jakimi mediami będzie zabezpieczać. Grunty do hobbystycznego rękodzieła zazwyczaj są gruntami akrylowymi i powstają na bazie żywicy akrylowej. Dzięki temu mają szerokie spektrum zastosowania i można nim zabezpieczać rożne powierzchnie: papier, drewno, plastik , szkło, metal itd. Różnorodne powierzchnie pomalowane za pomocą gesso stają się bardziej przyczepne dla innych mediów. Dużo łatwiej jest pomalować farbą szkło zagruntowane gessem, niż bez niego. Powierzchnie szczególnie gładkie dobrze jest zmatowić przed nałożeniem gesso. Porowatość powierzchni zwiększy przyczepność gessa.

Rodzaje gesso

Na rynku rękodzielniczym dostępne są trzy rodzaje gesso: białe, czarne oraz bezbarwne. To ostatnie w słoiczku jest nieco mleczne, ale po wyschnięciu staje się przezroczyste (chyba, że nałożymy gruba warstwę, to wtedy może pozostać mleczne).
Do czego służy gesso?

Gesso zabezpiecza ozdabianą powierzchnię przed wchłanianiem mediów używanych do dekorowania. To jest podstawowa funkcja gesso. Ale można też używać gesso w innych celach.
Gesso można nałożyć przez maskę i uzyskać ciekawy wzór na powierzchni. Czyli zastosować trochę tak, jak pastę strukturalną.


Gesso można nakładać na pracę metodą suchego pędzla. Czyli nakładany na suchy pędzel odrobinę gesso, a następnie muskamy wybrane fragmenty pracy. Pozwoli to przygasić kolory, ujednolicić pracę, nadać jej delikatny wygląd albo styl shabby chic.

 

Gesso to doskonałe medium to tworzenia prac przestrzennych. Układamy kompozycję z różnych elementów, a następnie pokrywamy za pomocą gesso, dzięki czemu uzyskujemy kompozycję jednolitą kolorystycznie i jednakowo przyjmująca inne media, gotową do dalszej pracy.

Tutaj prace pokryte czarnym gesso i mediami: 


Natomiast tutaj prace, do których wykonania użyłam białego gesso i mediów:

 
 

Ja bezbarwnego (a czasem białego) gesso często używam do ozdabiania tekturek za pomocą ambossingu na gorąco. Dzięki temu tekturki nie chłoną tuszu i tworzy on na tekturce bardziej jednorodną warstwę, dzięki czemu puder trzyma się równomiernie na całej powierzchni i uzyskuję gładką warstwę embossingu.A do czego Wy używacie gesso? Może macie jakieś fajne sztuczki na jego wykorzystanie?
Zapraszam do dyskusji 😊

Serdecznie, pozdrawiam
Esme

2 komentarze: